Aktualności

Czy dbanie o higienę jamy ustnej to konieczność? Dlaczego? Jak o nią dbać?

Najczęściej dbanie o higienę jamy ustnej sprowadza się jedynie do mycia zębów. Zapominamy o dziąsłach, które są podstawą dla zdrowych i mocnych zębów. Ich krwawienie, opuchnięcie lub bolesność powinny być sygnałem ostrzegawczym. Dlaczego warto dbać?

Ponieważ nie od dziś wiadomo, że stan zdrowia jamy ustnej rzutuje na ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Odsyłamy do ciekawej lektury, która naświetli sedno sprawy:

Badania i publikacje prowadzone przez światowe Instytuty, udowadniają, że nieleczone choroby przyzębia mogą mieć związek z powikłaniami Covid-19:

Dlatego warto pomyśleć wcześniej o prawidłowej pielęgnacji, która składa się z trzech elementów:

1. Profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie wykonywane przez higienistki

Zachowanie dobrej kondycji dziąseł będzie możliwe, jeśli regularnie odwiedzamy gabinet stomatologiczny. Wystarczy rutynowy przegląd, aby dostrzec pierwsze oznaki zapalenia. Do stomatologa powinniśmy chodzić przynajmniej raz w roku, a najlepiej co 6 miesięcy. Ideałem byłoby, gdyby wizyta u stomatologa poprzedzona była wizytą u higienistki.

Należy umówić się na usuwanie kamienia nazębnego (tzw. skaling). Unikniemy wtedy pojawienia się stanu zapalnego dziąseł, który może prowadzić do paradontozy. Zabieg trwa około 45 – 60 minut, i nie jest bolesny. Wielu pacjentów rezygnuje ze skalingu obawiając się bólu. Więc informujemy, że podczas tego zabiegu również można zastosować znieczulenie. Polega na użyciu urządzenia wykorzystującego ultradźwięki, które powodują, że kamień pęka i wtedy łatwo go usunąć. Skaling pozwala wyeliminować z jamy ustnej wiele niebezpiecznych bakterii, dlatego każdy z nas powinien wykonać go co najmniej raz lub dwa razy w roku. Uzupełnieniem jest piaskowanie, czyli usunięcie osadów i przebarwień. Połączenie tych dwóch zabiegów zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dziąseł oraz pozytywnie wpływa na wygląd naszych zębów, które są bielsze i bardziej błyszczące. Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej powinna być działaniem kompleksowym. Zdrowe dziąsła to gwarancja zdrowych zębów.

Ważne: skaling powinien być wykonany w szczególności u pacjentów przed zabiegami chirurgicznymi, by wyeliminować bakterie.

 

2. Domowa pielęgnacja dziąseł.

Wszystkiemu winna jest płytka nazębna, która odkłada się na zębach. Jeśli dokładnie jej nie usuniemy, przekształci się w kamień nazębny – głównego winowajcę odpowiedzialnego za krwawienie dziąseł, obrzęki oraz ból. Walkę z płytką należy rozpocząć we własnej łazience. Prawidłowe mycie zębów to skuteczna i łatwa w użyciu broń. Przy problemach z dziąsłami dobrze spisują się szczoteczki elektryczne. Kluczowym elementem pielęgnacji powinno być również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Pomoże nam w tym nić dentystyczna lub specjalne czyściki.

 

3. Irygator do zębów.

Irygator do zębów szczególnie polecany przy problemach z dziąsłami. Jak działa? To urządzenie, które pod dużym ciśnieniem wytwarza strumień wody połączony z powietrzem. Mocny strumień z mikropęcherzykami wypłukuje bakterie i resztki pokarmu z i poniżej linii dziąseł oraz z przestrzeni międzyzębowych. Irygator usuwa płytkę nazębną, czyści zęby i masuje dziąsła, dzięki czemu redukuje ich krwawienie. Jaki wybrać? Jednym z najbardziej znanych producentów jest marka OralB, która posiada wiele produktów do higieny jamy ustnej godnych polecenia.

 

AquaCare Irygator bezprzewodowy z technologią Oxyjet | Oral-B

Zadbaj o higienę zębów ze szczoteczką elektryczną | Oral-B 

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem informacji zapraszamy do kontaktu pod numerem +48 734 718 718 lub pytań podczas wizyty u stomatologa. Pacjentom, którzy mają problem z wyborem pasty i produktów polecanych dla higieny jamy ustnej, polecam, by skorzystali z wiedzy i wskazówek naszych higienistek.